18
May, 2013

Zaļā forele 2013. Grubes dzirnavas Vaidavā

Š.g. 18. maijā notika kluba tradicionālās foreļu un alatu ķeršanas sacensības Vidzemē. Sacensību Nolikums vēstīja, ka:
Pulcēšanās, nakšņošana un copes rezultātu vērtēšana notiks „Grūbes dzirnavās”, pie Vaidavas upes.

Tika ziņots, ka šoreiz nakšņošanai nepieciešams savs guļammaiss un matracītis. Gulēšana telpu aizņemtības dēļ šoreiz būs pirts saviesīgajā telpā, zālē uz grīdas. Par iztikšanu un veldzēšanos katram būtu jāparūpējas individuāli.

Ierašanās „Grūbes dzirnavās” vēlama jau 17.maija vakarā, lai varētu izlozēt ķeršanas posmus un visu norunāt lai tādējādi no rīta nekavētos un arī netraucēt viens otram copējot. Foreļu spiningošana ir dziļi individuāla nodarbe un bija paredzēta 18.maijā no plkst.00.00 līdz 15.00., kādā no upēm Apes, Alūksnes, Valkas, Viļakas, Balvu, Gulbenes vai Smiltenes novadu teritorijā. Bija pieļaujams, ka, uz noteikto spiningošanas vietu, var doties iepriekš neierodoties „Grūbes dzirnavās”. Tādā gadījumā bija par to ir telefoniski līdz 17. maijam pl. 22.00. jāinformē galvenais tiesnesis - Dzintars Raibekazs. 

Sacensību rezultātu vērtēšana bija noteikta „Grūbes dzirnavās” 18. maijā no plkst.15.00. - 15.20. 

Sacensību devīze bija Ķer un atlaid!

Spiningošana notika no krasta vai iebrienot ūdenī un lietojot tikai mākslīgo mānekli (vizuli – šūpiņu, rotiņu vai vobleri, džigu, gumijas zivtiņu ).

Noķertās zivis bija saudzīgi jāatbrīvo no āķa un jāatlaiž atpakaļ upē.

Tika ieteikts, lietot āķus ar noliektām atskabargām, lai mazāk traumētu atbrīvojamo zivi. Sacensību rezultātu vērtēšana notika pēc noķerto zivju skaita ( foreles- strauta un varavīsnes, alatas), neatkarīgi no to izmēra. 

Vienāda noķerto zivju skaita gadījumā augstāka vieta tika noteikta vadoties pēc rezultāta pieteikšanas laika sacensību galvenajam tiesnesim. Augstāku vietu ieguva tas, kurš bija personīgi ieradies „Grūbes dzirnavās”, mutiski piesakot rezultātu un sacensību galvenais tiesnesis to fiksējis protokolā, atzīmējot loma pieteikšanas laiku zivju skaitu. 

Dalībniekiem ir jāievēro „Makšķerēšanas noteikumi”.

Par atbildīgo persona tika nozīmēts, kluba īstenais biedrs - Dzintars Raibekazs.

Vērtējot sacensību norisi jāsaka, ka tā noritēja augstā organizatoriskā un individuālās uzticības līmenī, jo nekādi uzraugi, tiesneši vai vērotāji netika nozīmēti. Tas būtiski atšķīra šīs sacensības no nedēļu atpakaļ notikušā, starptautiska mēroga Latvijas čempionāta, foreļu ķeršanā Līčupē, kur katra dalībnieka rīkošanos uzraudzīja aiz muguras stāvošs tiesnesis. Jābilst arī tas, ka mēs ķērām dabiskā ceļā izaugušas foreles un alatas un nevis mākslīgi ielaistas, kā tas bija čempionātā. Līdz ar to katra lieka kustība un kņada varēja traucēt gūt lomā, manīgās upju un strautu iemītnieces un negatīvi ietekmēt rezultātu. 18. Maija rīts atausa ar dzidrām zilām debesīm. Spoži spīdēja saule un nekas neliecināja par laika prognozētāju solīto pērkona negaisu un īslaicīgām, spēcīgām lietavām. Jau līdz ar krēslu pirmie copmaņi devās uz savām iepriekšējā vakarā noteiktajām copes vietām. Savstarpēji sazinoties pa tel. noskaidrojās, ka līdz pat pl. 11.00., vēl nevienam nebija veicies. Pa to laiku saule jau bija pakāpusies pavisam augstu un krietni cepināja pakaušus, gaisa temperatūra bija tuvu 25- 28. grādu atzīmei pēc Celsija . Ko gan nevarēja teikt par ūdens temperatūru, kura turējās +9 - +10 grādu robežās. Sazvanoties un apmainoties ar informāciju tikai ap pl. 12. tika ziņots par pirmajām noķertajām alatām un strauta forelēm.

Noslēgumā, kluba prezidenta, Jāņa Ķīša pazinotie sacensību rezultāti liecināja, ka uzvarētāja gods ticis Mārtiņam Ķīsim. Otrajā vietā, sīvā cīņā, palicis Aivars Maldups bet trešo vietu izcīnījis Juris Stīpiņš. Uzvarētājiem tika pasniegti diplomi un vērtīgas balvas kuras bija sarūpējuši SIA ,,Salmo” un individuāli Dzintars Raibekazs un Aleksejs Gedercevs. Garšīgu zivju zupu no pēc sacensībām turpat zivju audzētavā noķertās Jāņa Ķīša varavīksnes foreles pagatavoja Juris Guščins. 

Jau gatavojoties doties mājās un pa ceļam, piedzīvojām sinoptiķu solīto pērkona negaisu , kad debesis ar zemi sagriežas vienā virpulī, gaišā dienas laikā šķiet, ka iestājusies vakara krēsla un jāuzmanās lai kādam kokam vēja nolauzts zars kādu nesavaino vai arī automašīnu nenopūš no šosejas. Par automašīnas akvaplanēšanu nemaz nerunājot... Šoreiz sinoptiķi nebija kļūdījušies...Iespējams, ka uznākušais negaiss bija par iemeslu salīdzinoši pieticīgajiem dienas pirmās puses rezultātiem... 

Valdes vārdā paldies visiem kuri organizēja sacensības un gādāja par pasākuma norisi un vērtīgajām balvām.

Zaļā forele 2013

Ne asakas Sal! Sal! Sal!

A. Maldups

Komentāri